Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2021 Timby Awards

 

The Timby Awards were established in 2015 as the Northwood University Timberwolves Student-Athlete Awards Night. The Timby's are designed to celebrate the previous athletic year by recognizing seniors, as well as presenting multiple individual and team awards.

The 2021 Timbys, presented by Blasy Electric, will take place Wednesday, April 28 at 6 p.m. at Hantz Stadium

 

Here are the 2021 Winners: 

Women's Newcomer of the Year

All-Time Winners

2014-15: Maddy Seeley, Basketball

2015-16: Carol Arnez-Mercado, Tennis

2016-17: Torriya Gray-Baker, Softball

2017-18: Tara Gross, Softball

2018-19: Ellie Taylor, Basketball

2019-20: Juliana Paoletti, Soccer

2020-21: Alana Nelson, Basketball

  

Men's Newcomer of the Year

All-Time Winners

2014-15: Maurice Jones, Basketball

2015-16: Kory Roberts, Golf

2016-17: Tyler Jandron/David Vinsky, Baseball

2017-18: Mikhail Fomenkov, Tennis/Mason Phillips, Track & Field

2018-19: Ja'Kavien Lewis, Basketball

2019-20: Evan Lowden, Basketball

2020-21: Derek Clark, Baseball

  

Women's Breakthrough Award

All-Time Winners

2017-18: Carly D’Almeida, Track & Field

2018-19: Taylor Wright, Softball

2019-20: Andrea Everett, Soccer

2020-21: Samantha Slick, Softball

 

Men's Breakthrough Award 

All-Time Winners

2017-18: Brady Cole, Soccer

2018-19: Brian Patrick, Cross Country

2019-20: Cam Lippoldt, Golf

2020-21: Connor Kin, Baseball

 

Women's Athlete of the Year

All-Time Winners

2014-15: Gabrielle Rivette, Basketball

2015-16: Elaina Meadows, Track/Jordyn Nurenberg, Basketball

2016-17: Jordyn Nurenberg, Basketball

2017-18: Lindsay Orwat, Basketball

2018-19: Tetyana Pavych, Tennis

2019-20: Sydni Harding, Golf

2020-21: Sydni Harding, Golf

  

Men's Athlete of the Year

All-Time Winners

2014-15: Mike Ankoviak, Soccer/Track & Field

2015-16: Johannes Sterobo, Soccer

2016-17: Rami Gharsalli, Track & Field

2017-18: Tyler Jandron, Baseball

2018-19: Mason Phillips, Track & Field

2019-20: Mason Phillips, Track & Field

2020-21: Mason Phillips, Track & Field

 

Coach of the Year 

All-Time Winners

2015-16: Zane Colestock, Tennis

2016-17: Jordan Bischel, Baseball

2017-18: Jordan Bischel, Baseball

2018-19: Michael Roberts, Cross Country/Track & Field

2019-20: Dave Turner, Golf

2020-21: Jeff Curtis, Women's Basketball

 

Moment of the Year 

All-Time Winners

2014-15: Football win at Northern Michigan

2015-16: Men’s Soccer win at SVSU to win GLIAC Championship

2016-17: Baseball – Nick Palmer walk-off homer

2017-18: Men’s Soccer game-winning goal/victory at SVSU to win GLIAC Championship

2018-19: Max Bain No-Hitter at Parkside

2019-20: Men's Basketball GLIAC Tournament win vs. Davenport

2020-21: Jack Ammerman buzzer-beater vs. Wayne State

  

Team GPA Award

All-Time Winners

2014-15: Volleyball

2015-16: Men’s Tennis

2016-17: Women’s Basketball

2017-18: Men’s Tennis

2018-19: Men's Tennis

2019-20: Men's Tennis

2020-21: Women's Tennis

 

Team of the Year

All-Time Winners

2014-15: Men’s Soccer

2015-16: Men’s Soccer

2016-17: Baseball

2017-18: Men’s Soccer

2018-19: Men's Track & Field

2019-20: Men's Basketball

  

Women's GoMAD Award

All-Time Winners

2014-15: Brianna Blumenherst, Golf

2015-16: Julie Shields, Soccer

2016-17: Jessica Kalbfleisch, Soccer

2017-18: Grace German, Basketball

2018-19: Grace German, Basketball

2019-20: Taylor Harding, Golf

2020-21: Savannah Wallace, Soccer

 

Men's GoMAD Award

All-Time Winners

2014-15: Jake Riepma, Football

2015-16: Austin Woody, Tennis

2016-17: Matt Garland, Golf

2017-18: James Felton, Track & Field

2018-19: Zach Allread, Basketball

2019-20: Dimitri Abro, Football

2020-21: Austin Deiters, Golf

COACHES AWARD WINNERS

Baseball: Michael Karam

Men’s Basketball: Maurion Scott

Women’s Basketball: Karyssa Austin

Men’s Cross Country: Stephen Barker

Women’s Cross Country: Katherine Wozniak

Football: Jon Carter

Men’s Golf: Brandt Nelson

Women’s Golf: Sydni Harding

Men’s Soccer: Austin Hobbs

Women’s Soccer: Kaitlyn Balko

Softball: Tara Gross

Men’s Tennis: Ben Brandherm

Women’s Tennis: Elizaveta Velichko

Men’s Track: Dylan Powers

Women’s Track: Jessica Kursinsky

Volleyball: Mary Gallagher

 

OTHER 2021 AWARD WINNERS:

 

PREVIOUS TIMBY AWARDS

2015

2016

2017

2018

2019

2020